• +420 517 541 222
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  1. Arkys
  2. MERKUR
  3. Vlastnosti a výhody

Vlastnosti a výhody

MERKUR 2 - design s funkčností

Proč zvolit MERKUR 2? Jaké jsou typy montáží? Jak trasy efektivně tvarovat? Co všechno k tomu potřebujete?

Představení systému M2Souhrn praktických informací o MERKURU 2 - neprodávanějším systému drátěných kabelových tras v ČR v ucelené podobě a na jednom místě.

  Prohlédnout online | stáhnout

 

 

 

 

 

Patentovaný dvojitý příčník

Konstrukce-zlabu-design-s-funkcnosti-notext

zdvojené provedení příčníku zajištuje celkovou robustnost konstrukce žlabu a významně přispívá k vysoké nosnosti žlabu. Tento prvek se rovnež podílí na výborných vlastnostech v mezních situacích například při požáru. Zároveň toto provedení příčníku umožňuje pevné spojování žlabových segmentů všemi spojkami systému MERKUR 2.

50 - 200/50, 100/100 ø 3,5 mm (průměr drátu)
250 - 500/50, 150 - 500/100 ø 4,0 mm (průměr drátu)

 

Tvarovaný vrchní lem žlabu

celkově oblé provedení okrajů žlabů eliminuje riziko poškození kabelu během jejich instalace a zároveň přispívá ke komfortu a bezpečnosti všech fází instalace kabelové trasy.

typ M2, M2-G ø 4,0 mm (průměr drátu)

 

Podélníky

zajištují přenos sil podél žlabu a podílí se tak na jejich nosnosti. Počet a průměr podélníků definuje podélnou nosnost žlabu a umožňuje dosahovat rozpětí opěrných míst až 2,0 m u standardního typu M2.

typ M2, M2-G ø 4,0 mm (průměr drátu)

 

obr-žlaby 500685pxKabelové žlaby MERKUR 2 jsou konstrukčně výjimečné a zároveň technicky nezaměnitelné zejména díky:

  • Dvojitému příčníku, který v celkové konstrukci velmi napomáhá tuhosti i pevnosti žlabu a to nejen při prvotní manipulaci, následné instalaci, ale i při provozu již dokončené kabelové trasy. Zároveň napomáhá rozložit váhu instalované kabeláže.
  • Tvarovanému vrchnímu lemu, který opět v kombinaci s dvojitým příčníkem přispívá ke zvýšení tuhosti a pevnosti žlabu a to zejména díky svému tvarování a provedení dvou svárů k připevnění k dvojitému příčníku.

V neposlední řadě kombinace těchto výjimečných konstrukčních prvků přispívá k ochraně osob, které manipulují se žlaby MERKUR 2 nejen na stavbě, ale i ve skladu a při samotné instalaci kabeláže do žlabů zajišťuje jejich bezpečné uložení bez poškození izolace. Tyto vlastnosti jsou nutné zejména v mezních situacích, kterými mohou být požáry, zemětřesení, rozsáhlé nehody a podobné události s fatálními následky. Ve všech těchto situacích poskytují kabelové žlaby systému MERKUR 2 pevnou a stabilní oporu kabelovým rozvodům a umožňují jejich funkčnost.

Další typy žlabů

Portfolio kabelových žlabů MERKUR 2 obsahuje nejen standardní typ M2, ale i typ M2-G, který vznikl na základě požadavků našich zákazníků s ohledem na zjednodušení některých druhů instalací kabelových tras.

Typ M2-G je díky své polouzavřené konstrukci koncipován právě pro zjednodušení přímé stropní instalace bez nutnosti použití závitových tyčí, ale pouze s použitím držáku DZM 12. Díky této konstrukci a stylu montáže nabízí pohodlné ukládání kabeláže. Zároveň je možné tento typ žlabu instalovat přímo na stěnu pomocí nosníků řady NZM. Rozměrová nabídka tohoto typu žlabu je M2-G 50/100 a M2-G 100/100.

funkcni-integrita-sqrodolnost-seismicita-sqEU-sqCesky-vyrobek-logo2

Kabelový žlab MERKUR 2, typ M2

m2Standardní provedení kabelových žlabů MERKUR 2 je již několik let nejprodávanějším drátěným žlabem v ČR. Díky své nezaměnitelné a osvědčené konstrukci, která se vyznačuje především dvojitým příčníkem ve spojení s tvarovaným vrchním lemem si získal velkou oblibu u elektromontážních firem a stal se vyhledávaným produktem pro běžné i funkční trasy.

rozmer-nabidka-m2

 

m2-GKabelový žlab MERKUR 2, typ M2

Tento typ žlabu ve tvaru písmene „G“ je zajímavým a jednoduchým řešením stropní instalace kabelových tras. Při instalaci žlabu (upevně-ní do stropu) je třeba použít pouze standardní držák DZM 12. Díky„G“ profilu konstrukce žlabu lze do hotové trasy kabeláž pohodlně, volně a bezpečně vkládat bez nutnosti jejího protahování například mezi závitovými tyčemi.

 

rozmer-nabidka-m2G

Všechna provedení žlabů MERKUR 2, tzn. standardní typ M2, stejně jako žlaby typu M2-G, využívají společný systém příslušenství kabelových tras, jako jsou spojky, nosné prvky tras, držáky a další příslušenství. To znamená, že jsou plně kombinovatelné a ve stejném systému kabelových rozvodů mohou být instalovány vedle sebe, nebo mohou tvořit navazující části téže trasy. Přitom si zachovávají klíčové charakteristiky drátěného provedení kabelových žlabů jako je flexibilita, jednoduchost a efektivnost instalace

 

 

Moderní kabelové žlaby M2

Kabelové žlaby MERKUR 2 jsou určeny pro montáž kabelových tras silnoproudých světelných a motorických rozvodů, slaboproudých rozvodů, rozvodů měření a regulace a rozvodů jiných médií. Žlaby a jejich příslušenství jsou vyráběny z ocelového drátu a plechu s následnou povrchovou úpravou galvanické a žárové pozinkování nebo také z nerezového drátu a plechu AISI 304La AISI316L. Díky tomu jsou vhodné nejen pro vnitřní nebo venkovní nechráněné prostory, ale i pro chemický a potravinářský průmysl nebo prostředí s výskytem chlóru (Cl), flouru (F.)

merkur-vlastnosti-vyhody

 

 

OBECNÉ INFORMACE A VÝHODY

Snadná a rychlá montáž

Nízká hmotnost žlabů MERKUR 2 včetně jejich optimální výrobní délky, velká variabilita a flexibilita systému, snadná a pohotová realizace tvarových prvků trasy podle potřeby a přímo na místě montáže. To jsou hlavní charakteristiky systému MERKUR 2, díky nimž je jeho instalace snadná a rychlá. Se systémem MERKUR 2 vyřešíte i tvarově komplikované kabelové trasy při minimálních finančních nákladech na tvarové prvky a s použitím pouze běžného nářadí.

Logistická nenáročnost

Kabelové trasy MERKUR 2 nepotřebují žádné tvarové prvky jako standardní plechové žlaby. Nejsou potřeba kolena, T-kusy, kříže, redukční díly, vertikální kolena ani žádné jiné prvky tohoto typu. Tyto díly se vytváří přímo na místě montáže z běžného žlabu tvarováním podle požadavku za použití jednoduchých spojovacích komponentů. Díky tomu jste schopni zvládnout i neočekávané situace přímo na místě. Ze samotných žlabů vytvoříte jakýkoli potřebný tvarový prvek a trasu upravíte podle aktuální situace.

Jednoduché odbočování kabelů

Jednoduchost je jednou ze základních vlastností žlabů MERKUR 2. Ze žlabů je možné vyústit kabeláž na kterémkoli místě, a to navíc zcela bez použití speciálního nářadí a kabelových průchodek. Taková montáž je nejen ekonomicky výrazně efektivnější, ale i jednodušší z hlediska logistiky.

Vysoká nosnost

Použitím patentované technologie zdvojených příčníků a optimalizací rozložení nosných drátů dosahují kabelové žlaby MERKUR 2 vysoké nosnosti. Díky tomu, že jsou žlaby MERKUR 2 pevné a odolné, jsou využitelné v široké škále instalací.

Šetrný nejen ke kabelům

Celkově oblé provedení okrajů žlabů eliminuje riziko poškození kabelů během jejich instalace a zároveň přispívá ke komfortu a bezpečnosti všech fází instalace kabelové trasy.

Vysoká proudová zatížitelnost

Díky otevřené konstrukci žlabů MERKUR 2 má vzduch velmi dobrý přístup k instalované kabeláži a tím se dosahuje výrazně lepšího chlazení kabelů, ve srovnání s uzavřenými celoplechovými žlaby. To umožňuje větší proudovou zatížitelnost kabelů.

Minimální nároky na údržbu

Otevřená konstrukce žlabů MERKUR 2 eliminuje hromadění práškových látek a bujení mikrobů, což znamená minimalizaci nároků na pravidelnou údržbu kabelové trasy. Díky tomu je tento typ žlabů velmi oblíbený mimo jiné i v potravinářském průmyslu.

Odolnost při požáru

Díky svým charakteristickým vlastnostem (pevnost, nosnost, ...) vyhovují kabelové žlaby MERKUR 2 (typ M2 a M2-G) i požadavkům na zachování funkčnosti v podmínkách požáru a to na základě mnoha provedených zkoušek a následně získaných klasifikacích až P 90-R. Více informací najdete v části Požárně odolná montáž.

Vzájemná kompatibilita

Všechny typy kabelových žlabů MERKUR 2 jsou navzájem kompatibilní, je možné je vzájemně kombinovat nejen vedle sebe na společných nosných prvcích, ale i jako součást téže trasy.

Toto jsou pouze hlavní výhody. Řada dalších pozitivních charakteristik se projeví při realizaci konkrétní kabelové trasy. Tyto vlastnosti dělají ze systému MERKUR 2 vhodné a velmi efektivní řešení pro realizaci kabelových tras v nejrůznějších prostředích a situacích, což mohou potvrdit i jeho uživatelé a důkazem je i řada významných instalací.

Systém kabelových tras MERKUR 2 je dlouhodobě nejprodávanějším systémem drátěných kabelových tras v České republice a v našem domácím prostředí se slovo MERKUR postupně stalo synonymem pro drátěné kabelové žlaby. 

Nahoru