• +420 517 541 222
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  1. Arkys
  2. MERKUR
  3. Příslušenství MERKUR 2
  4. Nosníky
  5. Zásady pro kotvení a zatěžování nosníků

Zásady pro kotvení a zatěžování nosníků

Pro dodržení deklarovaných hodnot nosnosti je důležité dodržení několika pravidel při instalaci nosníků a ukládání kabeláže do žlabů.

Optimální rozložení zatížení

optimalni-rozlozeni-zatizeniNa nosnost kabelové trasy má vliv rozložení zatížení podél nosníku. Deklarované hodnoty nosnosti uvedené u jednotlivých typů a rozměrů nosníků odpovídají rovnoměrnému rozložení zatížení nosníku. Výslednice sil je umístěna uprostřed a odpovídá součtu hmotností jednotlivých kabelů. V případě, že není možné nebo vhodné dodržet rovnoměrné rozložení zatížení, je důležité, aby kabely s větší hmotností byly uloženy blíže patce nosníku.

Pokud ani to není možné, je nutné počítat se sníženou nosností, která je tím větší, čím větší je nesymetrie zatížení (viz obrázek a graf vlevo).

Správně zvolené a provedené kotvení

spravne-kotveni-1Pro schopnost kabelové trasy bývá často nejdůležitější únostnost kotvicích bodů. Z rozložení sil vyplývá, že nejvíce namáhaný je vždy ten vyšší z obou kotvicích bodů a je namáhán nejvíce tahem. Proto je u tras s požadavkem na vyšší zatížení velmi důležité prověřit kvalitu a druh zdiva do něhož je trasa kotvena, a to v celé délce instalace, protože se podél trasy může situace výrazně měnit.

Správná volba způsobu kotvení a jeho správné provedení je základní podmínkou pro dosažení vyšších nosností tras.

spravne-kotveni-2V případě, že kvalita zdiva neumožňuje provést dostatečné pevné kotvení, a nebo v případech, kdy není možno kvalitu zdiva ověřit, je vhodné využít možnosti instalace nosníků na zeď přes stojnu STNM. V tomto případě, je rozložení sil působících na kotvicí body výrazně výhodnější a je tudíž dosaženo vyšší nosnosti uložení trasy.

Tento způsob je vhodný pro nejvíce zatížené trasy instalované přímo do zdi.

 


Kotevní technika

V naší nabídce je komplexní řada kotvicích prvků od renomovaných dodavatelů, které pokrývají široký rozsah požadavků stavby a řeší většinu běžných situací při instalaci tras.

kotevni-technika

 

Nahoru