Povrchová úprava a životnost žlabů MERKUR 2

Na dlouhodobou funkci instalovaných kabelových tras má zásadní vliv zejména povrchová úprava všech jejich částí. Systém kabelových žlabů MERKUR 2 je dodáván v následujících provedeních.

povrchové úpravy žlabu - schema

Galvanické zinkování GZ galvanický zinek

icon-gzTechnologií galvanického zinkování se vytvářejí povlaky elektrolyticky vyloučeného zinku o síle 12 - 15 mikronů. Povlaky vyloučené touto technologií jsou lesklé a podobají se chromovému povlaku. Pro zvýšení korozní odolnosti zinkového povlaku se používá chromátovací přípravek v modrém odstínu. Barva ani lesk nemají žádný vliv na kvalitu zinkové vrstvy.
Na zakázku je možná konečná úprava utěsňovacím lakem Aquares, který zvyšuje korozní odolnost a otěruvzdornost.

Sendzimirové zinkování SZ sendzimirový zinek

icon-szSendzimirové zinkování je metoda povrchové úpravy ocelového plechu válcovaného za studena, který prochází lázní žárového zinku. Touto technologií vznikne na ocelovém plátu souvislá vrstva zinku v rozmezí 235 až 275 g/m2, což je v přepočtu cca 17–23 mikrónů.

Žárové zinkování ŽZ žárový zinek

icon-zzŽárové zinkování je speciální technika pokovování ponorem. Zinek vytváří pevný a nepropustný povlak s dlouhodobou životností, který chrání ocel i elektrochemicky. Na rozdíl od jiných povrchových úprav nevzniká jen povlak zinku na oceli, ale vytváří se intermetalické fáze železa a zinku s vysokou tvrdostí a odolností proti otěru. Tloušťka vytvořené vrstvy se pohybuje mezi 80 - 90 mikrony. U žlabů s povrchovou úpravou žárovým zinkováním se časem projevuje přirozená oxidace povrchu žlabu, která má za následek zmatnění povrchu zinku. Tento jev se nepovažuje za vadu povrchové úpravy žlabu a není důvodem k reklamaci.

Geomet 500

icon-G5G5 geomet 500 je povrchová úprava charakteristická stříbrošedým povrchem vyvinutá pro antikorozní ochranu spojovacího materiálu. I při velmi tenké vrstvě (5-7 mikronů) dosahuje vysoké odolnosti proti korozi. Takto ošetřené povrchy odolávají více než 600 hodin v solné komoře, což je 3x více než bývá dosahováno u ochrany galvanickým zinkováním. Geomet se široce uplatňuje například v automobilovém průmyslu, kde splňuje jeho přísné technické požadavky.

I přes velkou trvanlivost a odolnost povrchové úpravy zinkováním se projevuje tzv. přirozená ztráta zinku v závislosti na vlivu prostředí. Proto je potřeba při volbě povrchové úpravy přihlédnout k typu prostředí a požadované životnosti kabelové trasy.

Venkovní prostřední 0,8 - 1,0 μm/rok
Průmyslové prostředí 1,5 - 3,5 μm/rok
Prostředí se střední korozní agresivitou 2,0 - 5,0 μm/rok
Prostředí s extrémní korozní agresivitou 5,0 - 10,0 μm/rok

Nerezové provedení A2 nerez AISI 304L

icon-zA2Austenitická chromniklová nerezová ocel AISI 304L má celkově vynikající odolnost proti korozi, zvláště proti atmosférické a půdní. Lze ji velmi dobře vyleštit. Má vynikající tažnost za studena s dobrou svařitelností. Obrobitelnost je ztížená, protože za studena zpevňuje. Dlouhodobě ji lze vystavit teplotám do 350 °C. Má použití v potravinářském průmyslu (masný, mlékárenský, pivovarnický), v chemickém průmyslu (prostředí oxidační povahy), ve zdravotnictví, apod.

Nerezové provedení A4 nerez AISI 316L

icon-zA4Austenitická chromniklmolybdenová ocel dle specifikace AISI 316L (ČSN 17 349, DIN 1.4404) má zvýšenou odolnost proti korozi v chemicky agresivním prostředí. Odolává i mezikrystalické korozi a to i při dlouhodobém vystavení teplotám do 350°C. Dodáváno pouze zakázkově a včetně pasivace.

Moření a Pasivace austenitických ocelí

Mořením a následnou pasivací se až 4-násobně zvyšuje antikorozní odolnost austenitických ocelí. Chemickým mořením se nejdříve provede odmaštění povrchu a odstranění mechanických nečistot, přičemž dojde ke zmatnění a sjednocení vzhledu povrchu. Následná pasivace, která se provádí chemicky v oxidační kyselině s následným sušením, zvýší korozní odolnost dílů z nerezového materiálu.

Záruka na povrchovou úpravu

Na kabelové žlaby MERKUR 2 poskytujeme záruku proti korozi povrchu, na svary a materiál. Záruka se vztahuje pouze na instalaci žlabů MERKUR 2 v patřičných prostředích.

galvanicky zinkováno icon-gz 5 let
sendzimirově zinkováno icon-sz 8 let
geomet 500 icon-G5 10 let
žárově zinkováno icon-zz 10 let
v nerezovém provedení z oceli AISI 304L icon-zA2 15 let
v nerezovém provedení z oceli AISI 316L+pasivace icon-zA4 15 let

Skladovací podmínky

Kabelové žlaby MERKUR 2 a jejich příslušenství je nutné skladovat v suchém neagresivním prostředí, skladové prostory není nutné temperovat. Je nutné je chránit před případným mechanickým poškozením. Maximální úložná výška žlabů M2 stejného rozměru může být 2,5 metru za předpokladu dodržování křížení vrstev. Při vyskladňování se musí vždy z důvodu záruky a životnosti odebírat komponenty, které jsou nejdéle uskladněné.


povrchové úpravy drátěného žlabu - tabulka doporučení

Tato tabulka je pouze orientační. Při výběru vhodné povrchové úpravy kabelových žlabů MERKUR 2 je nutné brát zřetel na protokol o vnějších vlivech, který je nedílnou součástí projektových dokumentací jednotlivých staveb. Normu zabývající se vnějšími vlivy prostředí podle ČSN 33-2000-1 ed. 2 Vám poskytneme na vyžádání.

Naši partneři